• Müşteri Temsilcisi
  • ENGLISH | Greentech | Demogrup

Deterjan Ailenizin Sağlığına Zarar Veriyor mu?

Deterjanın icadından bu yana, endüstri, günümüzde hemen hemen tüm çamaşır deterjanlarında bulunabilen sentetik temizleyiciler, kimyasallar ve parlatıcıların ve kokuların artmasına yol açan, lekeleri en iyi çıkaran ve renkleri aydınlatan şeylere odaklanmıştır. Bu arada temiz giysilerin toksik kimyasallardan ve bakterilerden arındırılması gerektiği fikri göz ardı edilmiş ve bu deterjan kimyasallarının sağlığımıza zararlı olduğu fikri etkin bir şekilde ele alınamamıştır.

Çamaşır deterjanının tarihçesi nedir?
Çamaşır deterjanı, bildiğimiz gibi, 2. Dünya Savaşı'ndan beri ortalıkta. Bundan önce, insanlar giysilerini sabunla yıkarlardı. Bununla birlikte, bu sabun pulları leğen içinde çirkin bir halka bırakırdı ve giysiler kirli ve donuk çıktı. Daha iyi bir yol bulmak için yola çıkan araştırmacılar, kıyafetleri temizlemek için başka seçenekler bulmaya başladılar ve çabucak, giysilerdeki kiri ve yağı çıkarabilen ve liflere yeniden yapışmamaları için havada asılı bırakabilen sentetik yüzey aktif maddeleri keşfettiler. Bu keşiften modern çamaşır deterjanı formülü geldi.

Peki bugünün çamaşır deterjanlarında ne var?
Hemen hemen tüm deterjanlarda bulunabilen ilk 4 toksik bileşene bakalım:

Sodyum lauril sülfat (SLS):
SLS aslında cildinizi koruyucu yağlardan ve nemden sıyırarak zarar verir. Environmental Working Group’un Skin Deep: Cosmetic Safety Reviews’a göre, SLS ile ilgili araştırma çalışmaları şunlara bağlantılar göstermiştir:

Deri ve gözlerde tahriş
Organ toksisitesi
Gelişimsel / üreme toksisitesi
Nörotoksisite, endokrin bozulması, ekotoksikoloji ve biyokimyasal veya hücresel değişiklikler
Olası mutasyonlar ve kanser
1,4 Dioksan:
Dioksan, temizlik malzemeleri yapmak için kullanılan endüstriyel bir işlemin bir yan ürünüdür. Kaliforniya eyaleti tarafından kansere neden olduğu düşünülmektedir ve CDC tarafından beyniniz ve merkezi sinir sisteminiz, böbrekleriniz, karaciğeriniz ve solunum sisteminiz için potansiyel olarak toksik olduğu bulunmuştur. Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), bugün yapılan araştırmaya dayanarak, dioksanın "makul bir şekilde bir insan kanserojen olmasının beklendiğini" ve hatta eser miktarların bile endişe kaynağı olduğunu doğrulamaktadır.

NPE (nonilfenol etoksilat):
NPE, potansiyel olarak hormonal sorunlara ve hatta kansere neden olabilen bir endokrin bozucu ve östrojen taklitçisidir. NPE'yi emdiğinizde, vücudunuz NPE ile östrojen arasındaki farkı anlayamaz. NPE'ye maruz kalan organizmalar böbrek ve karaciğer hasarı, azalmış testis büyümesi ve sperm sayısı, bozulmuş büyüme ve metabolizma ve artmış ölüm oranı gösterir.

Yapay kokular:
Çamaşır deterjanında bulunan yapay kokular, üretilmiş kimyasal bileşiklerin bir kombinasyonundan oluşur. Koku üreticileri, 5.000'den fazla farklı bileşen kullanır. Bunlardan sadece yaklaşık 1.300 koku içeriği test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Kokuları içeren bu kimyasallar, yorgunluk, halsizlik, "saman nezlesi" semptomları, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü, kafa karışıklığı, baş ağrıları, kızarıklıklar, şişmiş lenf bezleri, kas ağrıları ve spazmları, kalp çarpıntısı, mide bulantısı dahil olmak üzere çeşitli olumsuz reaksiyonlara neden olur. , mide krampları, kusma, astım atakları (nefes alamama), nöromotor disfonksiyon, nöbetler ve hatta bilinç kaybı. Bebekler ve çocuklar, bu olumsuz sağlık reaksiyonlarına yetişkinlere göre daha savunmasızdır. Yaşlılar ve kanser ve diğer ciddi hastalıklardan kurtulmaya çalışan insanlar, maruz kaldıklarında özellikle risk altındadır.

Cildimiz vücudun en büyük organıdır. Cilde maruz kalan kimyasallar doğrudan kan dolaşımına emilir. Vücudunuzu bu kimyasallardan korumanın iyi bir kuralı, onu yemeyip içmezseniz cildinize de maruz bırakmayacağınıza karar vermektir.

Çevre Dostu Deterjan ne olacak?
Çevre dostu deterjanların yükselişi, daha sağlıklı bir çözüm sağlamaya çalıştı. Ne yazık ki, bu deterjanlardan bazıları, diğer kimyasalların yanı sıra SLS'yi içeren bileşenlerini aldatıcı bir şekilde listelemeye maruz kalıyor. Jessica Alba’nın Dürüst Şirketi buna bir örnek. Ek olarak, çevre dostu deterjanlar, özellikle soğuk suyla yıkayanlar olmak üzere, mikropları ve bakterileri öldürme yeteneklerinden yoksundur.

Peki sağlıklı bir çamaşır yıkamanın çözümü nedir?
pureWash Pro, temiz giysiler sağlarken, kimyasallardan BEDAVA bir çamaşır sunan bir çözümdür. pureWash Pro, giysilerinizdeki kokuları, bakterileri, mikropları ve organik lekeleri tamamen ortadan kaldırmanın doğal yoludur. Ozonun gücü, doğanın dezenfekte etme ve temizleme yöntemidir ve artık pureWash Pro aracılığıyla çamaşırlarınız için kullanılabilir.

Deterjan Ailenizin Sağlığına Zarar Veriyor mu? Sosyal Platformda Paylaş


Diğer; Bizden Haberler

YENİ pureAir SOLO: Air of Confidence

Doğal Bir Afet Sonrası Orman Yangını Duman, Küf ve Küfü Giderme

pureAir SOLO,% 99 Verimlilikle Grip Virüsüne Karşı Geliryor.

Ne tür bir bakım gerekli?

Temizleyicim çalışmayı bırakırsa veya bir sorunu olursa ne yapmalıyım?

PureAir güvenli midir?

Hava temizleyicimi nasıl kurarım?

Neden hava temizleyiciden gelen bir koku alıyorum?

Temizleyicimin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

Özel ihtiyaçlarım için hangi hava temizleyicisinin en iyisi olduğunu nasıl bilebilirim?

Hava Vitaminleri: Negatif İyonlaşmanın Olumlu Yönleri

Neden Saf Hava?

Çöp Kutuları: Yan Etkiler Olmadan Kokuyu Çözme

Çamaşır Lekeleri Temizlemekten Daha Fazlası Olduğunda

Ozon Neden Giysileri Temizlemenin Daha Akıllı Bir Yolu?

Deterjan Ailenizin Sağlığına Zarar Veriyor mu?

Çamaşır Başa Bela Olduğunda

Evde kalmak? Senin için buradayız

Her Gün Dünya Gününü Kutlayın


Toplam  Bizden Haberler : 19