• Müşteri Temsilcisi
  • ENGLISH | Greentech | Demogrup

Ozon Neden Giysileri Temizlemenin Daha Akıllı Bir Yolu?

pureWash Pro, giysilerinizi çok az veya hiç deterjan kullanmadan temizlemenin en yeni yoludur. Yani muhtemelen kendinize bunun nasıl olduğunu soruyorsunuz. Bahsettiğimiz bu ozon nedir ve kıyafetleri temizlemenin nasıl daha akıllıca bir yolu?

Ozon nedir?
Bazen “aktive oksijen” olarak adlandırılan ozon, (O3) normalde soluduğumuz iki atom yerine üç oksijen atomu içerir. Ozon, dünyadaki en güçlü ikinci sterilizatördür ve bakterileri, virüsleri ve kokuları yok etmek için kullanılabilir. Ozon, çoğunlukla gök gürültülü fırtınalar sırasında meydana gelen yıldırım çarpmalarının bir sonucu olarak, doğada oldukça kolay oluşur. Aslında, bir fırtınadan sonra fark ettiğimiz "taze, temiz, bahar yağmuru" kokusu çoğunlukla doğanın ozon oluşumundan kaynaklanır.

Ozon nasıl çalışır?
Ozonun üçüncü oksijen atomu onu son derece reaktif hale getirir. Bu atom kendini diğer koku moleküllerine kolayca bağlar. Kokular, bakteriler veya virüsler gibi kirleticiler ozonla temas ettiğinde, kimyasal yapıları daha az kokulu bileşiklere dönüşür. Daha fazla ozon kalan bileşiklere saldırdıkça koku sonunda yok olur. Bu sürece oksidasyon denir. Ozon, kullanıldıktan sonra oksijene geri dönerek onu çevre dostu bir oksidan haline getirir.

Neden deterjanlarla yıkamıyoruz?
Geleneksel çamaşır yıkama işleminde aşırı kimyasallar ve sıcak su kullanılır ve bu da yıkama suyunun giysilerinize çok zarar vermesine neden olur. Çoğu deterjan şirketi size bunun, kumaşın liflerini şişirip kiri serbest bırakmak için yapıldığını söyleyecektir. Size söylemedikleri şey, bunun kumaş üzerindeki son derece zararlı etkileridir. Ek olarak, deterjan ve sıcak su tek başına giysinizde bulunan bakterileri öldürmez. Son olarak, bu deterjan kimyasalları giysilerinizde ve yıkama suyunda birikerek kalarak çamaşırlarınız sizin ve çevreniz için sağlıksız hale gelir.

Ozon bakterileri nasıl öldürür?
Sağlıklı bir bakteri hücresi, sağlam bir hücre duvarını koruyarak büyür. Bir ozon molekülü bir hücre duvarı ile temas ettiğinde, duvara nüfuz ederek küçük bir delik oluşturur ve bakteri hücresine zarar verir. Bu gerçekleştiğinde, daha fazla ozon molekülü hücre duvarında delikler açmaya devam ettikçe bakteri hücresi şeklini kaybetmeye başlar. Binlerce delik oluşturulduktan sonra bakteri duvarı artık şeklini koruyamaz ve hücre ölür.

Ozon neden bu kadar harika?
Güçlü oksidasyon özelliklerinden dolayı ozon, toprağı temas halinde çözer ve bunu geleneksel 140-160 derece yerine soğuk su sıcaklıklarında yapar. Bu, ısıtma maliyetlerini büyük ölçüde azaltır. Ek olarak, EPA ve FDA, ozonun giysilerdeki patojenik bakteri düzeylerini% 99,9992 oranında azaltabildiğini kabul etti.

Ozon lekelerden kurtulacak mı?
Ozon giysilerdeki organik lekeleri oksidasyon süreci ile çıkarır, ancak tüm lekelere cevap değildir. Bazen bazı kıyafetlerde ruj, oje, yiyecek, şarap, yağ veya gresten daha ağır lekeler bulunur. Ozon sadece soğuk su kullandığından, düşük sıcaklıklarda yağın fiziksel yapısı nedeniyle bu tür lekelerde iyi performans göstermeye uygun değildir. Tıpkı çamaşır deterjanı kullanırken olduğu gibi, sert lekelere ön işlem uygulamak veya sıcak suda bekletmek de bir zorunluluktur. Sadece vücut kokularını gidermek veya tazelemek için yıkanması gereken çoğu giysi için ozon, deterjandan çok daha verimli ve çok daha iyi temizlik sağlar.

Ozon benim ve ailem için güvenli midir?
Ozon tamamen biyolojik olarak parçalanabilen organik bir molekül olduğu için, amacını tamamlar tamamlamaz oksijene geri döner ve geride kesinlikle hiçbir kimyasal kalıntı bırakmaz. Bu kullanımda ozonun ömrü yaklaşık 20 dakikadır, bu nedenle yıkama döngüsü tamamlandığında ozon tamamen dağılmış olacaktır. Ozonla aşılanmış suyla temas etseniz bile, endişelenmenize gerek yok. Doğru kullanıldığında ozon güvenlidir. Yalnızca aşırı yüksek ozon konsantrasyonları, uygun güvenlik önlemleri alınmazsa sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak çamaşır yıkama işleminde kullanılan ozon seviyesi EPA, FDA ve OSHA standartlarında belirtilen güvenlik yönergelerinin çok altındadır.

Ozon daha önce çamaşırhanede kullanılmış mı?
20 yıldan fazla bir süredir hastaneler, oteller ve spor merkezleri çamaşırlarını temizlemek için ozon kullanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür tesisler, çamaşır yıkama işlemi sırasında kolayca yayılabilen virüsleri, küfleri ve bakterileri önlemek için hijyenik olarak temiz bir ortama güveniyor. Çamaşır hacimleri çok yüksek olduğu için, binlerce dolara mal olan ve geniş odaları kaplayan ticari ozonlu çamaşır yıkama sistemlerini kullanıyorlar. pureWash Pro, bu ticari sistemler tarafından kullanılan teknolojinin aynısını alır ve evinizin çamaşır odanıza sığacak ve bir yıl içinde kendini amorti edecek kadar düşük maliyetli bir ünite ile bir konut ortamına uygular.

pureWash Pro, bu teknolojiyi bir ev tipi çamaşırhane sisteminde kullanma patentini almış olan Allen Johnston tarafından icat edildi.

Ozon Neden Giysileri Temizlemenin Daha Akıllı Bir Yolu? Sosyal Platformda Paylaş


Diğer; Bizden Haberler

YENİ pureAir SOLO: Air of Confidence

Doğal Bir Afet Sonrası Orman Yangını Duman, Küf ve Küfü Giderme

pureAir SOLO,% 99 Verimlilikle Grip Virüsüne Karşı Geliryor.

Ne tür bir bakım gerekli?

Temizleyicim çalışmayı bırakırsa veya bir sorunu olursa ne yapmalıyım?

PureAir güvenli midir?

Hava temizleyicimi nasıl kurarım?

Neden hava temizleyiciden gelen bir koku alıyorum?

Temizleyicimin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

Özel ihtiyaçlarım için hangi hava temizleyicisinin en iyisi olduğunu nasıl bilebilirim?

Hava Vitaminleri: Negatif İyonlaşmanın Olumlu Yönleri

Neden Saf Hava?

Çöp Kutuları: Yan Etkiler Olmadan Kokuyu Çözme

Çamaşır Lekeleri Temizlemekten Daha Fazlası Olduğunda

Ozon Neden Giysileri Temizlemenin Daha Akıllı Bir Yolu?

Deterjan Ailenizin Sağlığına Zarar Veriyor mu?

Çamaşır Başa Bela Olduğunda

Evde kalmak? Senin için buradayız

Her Gün Dünya Gününü Kutlayın


Toplam  Bizden Haberler : 19